Стратегията Д’Аламбер

Стратегията Д’Аламбер носи името на френски математик от 18 век. Реално тя е базирана на един от аргументите на този математик за хвърлянето на монета. Първоначално този аргумент е бил, че при определен брой падания на монетата на тура, шансът за падане на монетата на ези се увеличавал. Но реално както монетата, така и рулетката нямат памет за предните резултати и шансът не се променя. Въпреки това този аргумент се развива и се прилага в малко променената стратегия Д’Аламбер, която е доста често и лесно приложима при играта на различни видове рулетка.

рулетка

Тази стратегия е доста лесна за разбиране и научаване и може спокойно да се прилага от всеки. Нейният основен принцип е същият като на стратегията Мартингейл. Но основна разлика е, че тя носи много по-нисък риск, защото не е толкова агресивна и залозите се качват доста постепенно. Въпреки че при нея отново залозите се увеличават при загуба и намалят при печалба, по-ниският риск идва от по-малкото увеличаване всеки път, когато губите. Съответно тук при загуба залогът се увеличава само с една единица.

Стратегията Д’Аламбер също е с прогресивно залагане или залогът да се променя след всяка печалба или загуба по дадена схема. Освен това тази стратегия е приложима за залози с шанс близък до 50% печалба. Съответно това са външни залози.

Видове външни залози:

  • Залог на цвят или черно или червено, който съответно е залог на половината от числата или на всички черни или всички червени. Нулата или нулите не носят печалба.
  • Залог на четно или нечетно или отново такъв на половината от опциите. При него се залага или на всички черни или на всички червени. Нулата или нулите не носят печалба.
  • Залог на ниско или високо число, като във всяка група влизат половината числа. За ниски се броят от 1 до 18, а оставащите до 36 са високи. Нулата или нулите не носят печалба.
  • Залог на колона, като те са 3 или съответно се залага на една трета от числата. Нулата или нулите не носят печалба. Тъй като тази опция е малко по-рискова се печели 2Хзалога.
  • Залог на дузина или съответно отново на една трета от числата. Това съответно са опциите 1-12, 13-24, 25-36. Нулата или нулите не носят печалба. Тъй като тази опция е малко по-рискова се печели 2Хзалога.

Как да играете рулетка със стратегията Д’Аламбер?

Както вече споменахме основната идея на тази стратегия за рулетка е да увеличавате залога си при загуба и да го намалявате при печалба. Важно е да стартирате с нисък начален залог, като отново се препоръчва минималният такъв за масата или като цяло максимално нисък. Така ще имате възможност и място за повече загуби, докато достигнете максималният залог за конкретната игра на рулетка и съответно по-добри шансове за печалба. Освен това ще имате и по-голяма възможност и завъртания за компенсиране на загуби от потенциална серия губещи завъртания.

стратегията Мартингейл

При стратегията Д’Аламбер е специфично, че при загуба следващият залог се удвоява с една единица. По-конкретно под една единица имаме предвид началния залог, който вие сте използвали или задали. Ако да кажем началният ви залог е 1, то тогава на първа загуба става 2, на втора 3 и т.н. Съответно при печалба се препоръчва да намалите залога си с една единица. Като цяло началният залог може да бъде чип или определена сума пари. Препоръчва се той да бъде максимум 1% от общия ви фонд за залагане, а даже и 0.50% и по-ниско по възможност. Идеята на тази препоръка е, както вече споменахме, да имате възможност за повече завъртания преди достигане до максимален залог и съответно по-голям шанс за печалба и също по-голям за компенсиране на потенциални загуби.

Когато имате толкова печалби, колкото и загуби, е най-добре да вземете печалбите си до момента и да спрете да играете. Това е поне препоръката за изпозлване на тази стратегия. В случай, че сте в серия от загуби, продължете да играете, докато постигнете няколко победи, след което станете от масата. Разбира се, въпреки препоръките, всеки играч трябва сам да прецени най-точният момент за това за него и съответно да спре. Всичко зависи от количеството риск, което искате да поемете, банкролът който имате и печалбите ви до момента.

Предимства и минуси на стратегията Д’Аламбер

Точно както при всяка стратегия за залагане на рулетка, тази също има предимства и минуси. Също като всяка друга, тя не може да ви гарантира 100% шанс да спечелите. Ще разгледаме положителните и отрицателните неща за стратегията, за да сте максимално запознати с тях преди да започнете да я прилагате.

Предимства

Основно предимство на стратегията е, че тя е една от най-безопасните или такива с нисък риск системи за залагане. С нея се играе постепенно, защото залозите се качват постепенно и съответно вашият банкрол е по-защитен. Съответно с постепенни залози и качване имате възможност за повече опиити преди достигане до максимален залог и по този начин увеличавате възможностите си за печеливши завъртания и печалби. Освен това постепенното увеличаване на залозите ви предоставя чудесна възможност да играете и с по-нисък банкрол. Съответно тази стратегия е приложима за играчи с всякакъв банкрол.

В действителност тази система няма да ви донесе много големи печалби. Нейната идея е по-скоро да имате малка печалба, но и да успеете да си върнете изгубените пари в случай на дълга серия с губещи завъртания. Съответно тази стратегия е чудесен избор за желаещите по-малък риск. Това е възможно, тъй като реално имате възможност за повече завъртания и увеличаването на залозите е прогресивно, но плавно, както и намаляването им.

Освен това, както споменахме и в началото, тази стратегия е много лесна за научаване и може да се използва както от по-опитни, така и от начинаещи играчи. Освен, че принципът е доста лесен, реално е трудно да объркате и увеличенията или редуциранията на залозите, които винаги се променят с една единица, избрана от вас в началото. Също така възможността тя да се практикува с почти всякакъв банкрол я прави лесно приложима за всеки играч.

Минуси

Основен минус на стратегията е, че реално при загуба губите малко, но при серия от много загуби отнема и повече време те да се възстановят. Тъй като качвате залога с по една единица при загуба и го сваляте отново с по една при печалба. Съответно ако изгубите 3/4 пъти подред и след това да спечелите 3/4 пъти подред, всъщност не виждате никакви печалби. Въпреки че това може да се приеме за минус, то е обвързано и с основния плюс на стратегията или по-ниският риск. Така че на фона на по-ниският риск това е някакъв минус, но пък той няма как да се избегне за реализиране на предимството.

Стратегията Д’Аламбер

Освен това като при всяка друга стратегия с 50/50 залагания трябва да се има предвид и предимството на казиното. Съответно при европейска рулетка има допълнително поле с една нула, което също не носи печалба и съответно шансът за печалба спада от 50% на малко по-малко. При американската рулетка спада допълнително още малко, тъй като там има две полета с нули – едно с една и едно с две.

Вариации на стратегията Д’Аламбер

Стратегията Д’Аламбер съществува доста отдавна и за нея също са възможни някои вариации. Ще разгледаме две основни такива, които и се прилагат най-често. Така ще можете да имате предвид и някои алтернативи, които потенциално да използвате докато играете.

Една възможна вариация на стратегията е с идеята при печалба да опитате да намалявате залога до стартовия или минимален такъв. По-този начин в някои ситуации ще можете да намалите загубите си още повече. Реално така намалявате цялостния риск още, защото едновременно качвате залозите с много малко при загуба, а при печалба започвате от стартова позиция и можете да продължите да имате доста време и завъртания до достигане на максимален залог и съответно място за печалби.

Друга вариация на стратегията е известна като обратна стратегия Д’Аламбер. При нея, както името подсказва, увеличавате залога си при печалба и го намалявате при загуба. Съответно правите точно обратното на това при класическата стратегия за рулетка Д’Аламбер. Тази опция е доста подходяща за изключително малък банкрол и обикновено се прилага в такива случаи. Чрез нея стратегията в някаква вариация може да се използва и от играчите с много нисък банкрол, но желание за игра на рулетка.

Заключение

Стратегията Д’Аламбер е много лесна за научване и може да се изпозлва от всеки. Съответно от нея могат да се възползват както начинаещи играчи, така и доста опитни такива. Тя се развива на базата на конкретен аргумент за хвърлянето на монета на френски учен от 18 век. Така от тогава все още носи неговото име.

Рискът при тази стратегия е доста нисък, тъй като реално увеличавате залозите си малко. Така имате място за дълга губеща серия, от която да можете да се възстановите преди достигане на максималния възможен залог.

Тази стратегия е подходяща за прогресивни залози от типа 50/50, които могат да бъдат няколко вида. Разбира се като всяка друга стратегия за рулетка, и тази няма как да ви гарантира 100% печалба. Но все пак, както споменахме, рискът е по-нисък.

Също при тази стратегия печалбите са по-ниски, но пък и рискът също. Можете да пробвате и нейни вариации. Като цяло всеки може да я практикува с доста нисък банкрол, което е още едно предимство на стратегията.

Scroll to Top